Orta gelirliye %0,69 faizle sıfır konut kampanyası

Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası'nın detayları belli oldu. Yeni Evim kampanyası sadece sıfır konutlar için geçerli olacak. Azami vade süresi 15 yıl, faiz oranı ise 0,69 olacak. İstanbul'daki finansmanın üst limiti 5 milyon lira olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan "Yeni Evim" kampanyası ile orta gelirli kesime yeni konut alımında sağlanacak avantajlar da belli oldu. Orta gelirlilere yönelik "Yeni Evim Kampanyası"nın detayları açıklandı. 16 Ocak’ta başlıyor Kampanya kapsamında İstanbul'da 5 milyon liraya kadar finansman sağlanabilecek.

Yeni Evim Projesi yeni konutlar için geçerli olacak, kampanyadan konutu olmayanlar yararlanabilecek. Asgari peşinat oranı yüzde 10, azami vade 15 sene olacak. Kredi faizi/kar payı yüzde 0.69’dan başlayacak. Taksitler hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek.

İlk 3 yıl aylık taksitlerin bir kısmını geri ödeme şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek. İlk 3 yıl devlet katkısıyla ödeme kolaylığı ve kredi vadesi boyunca hane halkı geliriyle uyumlu ödeme imkanlarıyla sunulacak finansman modeliyle ilk etapta 100 bin ailenin tamamının birinci el olacak yeni evlerine kavuşması amaçlanıyor. Bu kapsamda, yüzde 0,69’dan başlayan vade farkı, 15 yıl vadeli, yüzde 10 peşinat, hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek taksit oranı ve ilk 3 yıl ödeme kolaylığı sağlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1 milyon TL'lik konutta aylık taksitin 13 bin 587 TL olacağını ve Hdesteği ile ilk yıl taksit ödemesinin 4 bin 410 TL'ye düşeceğini söyledi.
Limitler 3 bölgeye göre belirlendi. İstanbul birinci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller 3. bölge. 1.bölgede azami geliri 80 bin TL olan, 2. bölgede 65 bin TL olan, 3 bölgede 45 bin TL olanların faydalanacak.
Konut üretme taahhüdü veren müteahhitlere Hazine destekli KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansman imkanı sunulacak. Yeni Evim Kampanyası'nda ilk etapta 100 bin ailenin ev sahibi yapılması planlanıyor.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Arsa ve veraset üzerinden hissesi düşenler varsa, bu hisse 50'den fazla değilse bu projelere başvurabiliyorlar" dedi. Konut fiyatlarını takip edeceklerini kaydeden Kurum ''Projeye dahil olan firmalar belirlediğimiz kriterler çerçevesinde girecek ve kampanya süresince konut fiyatlarını sabit tutacaklar. Bu kampanya ile yaklaşık 600 milyar liralık katma değer oluşacak" diye konuştu.